Niedawno miałem przyjemność wykonać serię fotografii reklamowych dla pensjonatu, który znajduję się w Zakopanem. Odbiegając od aspektów fotograficznych-super miejsce na rodzinny wyjazd i bardzo miła obsługa. Polecam.
Poniżej kilka luźnych myśli które chciałbym przedstawić jako poradnik dla fotografów którzy również robią zdjęcia wnętrz.
Do zdjęć wykorzystane zostało oświetlenie błyskowe- były to przede wszystkim małe systemowe lampy Canona ustawiane na statywach. Do niektórych zdjęć użyłem lampy studyjnej Quantuum 400ws z serii Move ze srebrną odbijającą parasolką ok. 110cm oraz czaszą Bowens 120 stopni- w tych momentach kiedy potrzebna byłą większa moc błysku. Tak na marginesie wspomnę, że ogromnym plusem lamp Quantumm jest ich cena.
Lampy błyskowe były zbalansowane filtrami żelowymi: 1/1 CTO, 1/2 CTO lub 1/4CTO. Światło błyskowe ma ok. 5500 kelwinów i nie zawsze taka temperatura jest odpowiednia. Czasem muszę zbalansować dodatkowe oświetlenie wnętrza którego używam przy użyciu filtrów tak aby ukryć dodatkowe oświetlenie, aby zachować klimat miejsca.
Do niektórych ujęć wykorzystałem oświetlenie ledowe Yongnuo YN-300 oraz YN-600, czasem z filtrami CTO oraz kalką rozpraszającą światło. Świetne sprawdzają się jeśli mamy ujęcia przy których chcemy tylko delikatnie rozświetlić dane miejsce, oraz cały czas musimy kontrolować rozkład światła. Dodatkowo lampki Yongnuo posiadają wbudowane wrota którymi możemy kontrolować strumień światła. Pomocna też jest regulacja mocy w krokach co 1% lub co 10%. Oczywiście używając lamp błyskowych możemy osiągnąć podobny efekt jednak z racji tego, że za każdym razem musielibyśmy sprawdzać jak rozkłada się światło i korygować ustawienia lampy zajęłoby to dużo więcej czasu. Minusem lamp Ledowych jest mała moc, co zawęża sytuacje w których moglibyśmy z nich korzystać. Dodatkowo nie możemy stosować prawie żadnych modyfikatorów raz ze względu na brak odpowiednich mocowań, dwa ze względu na to że każdy modyfikator zmniejsza nam moc źródła światła.
Co zrobić jeśli fotografując pokój mamy za dużo światła zamiast za mało?
Czasem aby pokazać klimat miejsca trzeba zmniejszyć moc oświetlenia w pokoju do tego warto mieć przy sobie kilka żarówek o różnej mocy i różnych gwintach które możemy na chwilę wymienić.
Sprzęt użyty do zdjęć
Nieodłącznie do zdjęć wnętrz i architektury korzystam z obiektywów TS-E 24 i 17mm Canona. Do tego pełno klatkowy aparat Canon 5d mark III. Przy niektórych ujęciach wykorzystany zostały obiektywy Canon 24-70 f/2.8 oraz Canon 70-200 f/2.8 IS.
Statyw Manfrotto 058b +głowica Manfrotto 405 + drugi statyw Manfrotto 055X PROB tam gdzie 058b nie mieści się lub jest za wysoki. Wszędzie tam gdzie tylko mogę korzystam ze statywu 058b. Z dodatkowych akcesoriów wymienię: pilot do wyzwalania aparatu + poziomica bąbelkowa 3 osiowa.
Poniżej przedstawiam kilka przykładowych zdjęć z sesji.
Jeżeli potrzebujesz akcesoriów fotograficznych polecam sklep